Uluslararası Meslek Kuruluşları


Uluslararası Eser Sahipleri Birlikleri Konfederasyonu
(CISAC-International Confederation of Societies of Authors and Composers)


Merkezi: Paris
Kuruluş Yılı: 1926
 
CISAC Uluslararası Eser Sahipleri Birlikleri Konfederasyonu, eser sahiplerinin haklarının daha fazla tanınıp korunması amacıyla çalışan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir sivil toplum örgütüdür. Genel merkezi Paris’te bulunan örgütün Budapeşte, Santiago, Johannesburg ve Singapur’da bölgesel ofisleri bulunmaktadır. Örgütün 120 ülkeden 230 üyesi bulunmaktadır.
Türkiye’den; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM), Müzik Eseri Sahipleri Grubu (MSG), Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SETEM) ve Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR) Uluslararası Eser Sahipleri Birlikleri Konfederasyonu üyesidir.
 
www.cisac.org
 
 
Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu
(BIEM-Bureau International des Sociétés Gérant les Droits d´Enregistrement et de Reproduction Mécanique)

 
Merkezi: Fransa
 
Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu; mekanik hak birliklerini temsil eden uluslararası bir örgüttür. Birçok ülkede bulunan mekanik hak takip birlikleri şarkıların çoğaltımının lisanslamasını yapmaktadır. Bu birlikler aynı zamanda internet üzerinden indirilen müzik parçalarının da mekanik çoğaltımının lisanslamasını yaparlar. Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu’nun 54 ülkeden 58 üyesi vardır.
Türkiye’den; Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği (MESAM) ve Müzik Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Uluslararası Mekanik Çoğaltım Bürosu üyesidir.
 
www.biem.org
 
 
Avrupa Eser Sahipleri Birlikleri Grubu
(GESAC-European Grouping of Societies of Authors and Composers)

 
Merkezi: Brüksel
Kuruluş Yılı: 1990
 
Avrupa Ekonomik Çıkar Grubu’nun (EEIG European Economic Interest Grouping) bir formu olarak 1990 yılında Brüksel’de kurulan Avrupa Eser Sahipleri Birlikleri Grubu(GESAC), Avrupa Birliği ülkeleri, İsviçre ve Norveç’in en büyük 34 eser sahipleri birliğinden oluşmaktadır. Bu bağlamda, GESAC müzik, grafik ve plastik sanatlar, edebiyat ve drama, müzik ve görsel-işitsel alanlarda yaklaşık olarak 500.000 eser sahibini ya da varislerini temsil eder. 32 üye ve 3 gözlemci üyesi bulunan Avrupa Eser Sahipleri Birlikleri Grubu’nun Türkiye’de üyesi henüz bulunmamaktadır.
 
www.gesac.org/
 
Uluslararası Yayıncılık Hakları Birlikleri Federasyonu
 (IFRRO-International Federation of Reproduction Rights Organisation)


Merkezi: Belçika
Kuruluş Yılı: 1988
 
IFRRO 1980 yılında uluslararası yayıncılar birliğine bağlı olarak çalışmalarına başlayan bir grup iken 1988 yılında Kopenhag’da yapılan toplantıda kurucularının haklarını arayan resmi bir federasyon olarak kurulmuştur. IFRRO ilim edebiyat eserlerinin uluslararası alanda yasal kullanımını arttırmak ve toplu hak yönetimi vasıtasıyla eser sahipleri ile yayıncıların faaliyetlerini destekleyerek izinsiz kopyalamayı engellemek amacıyla faaliyet gösterir. Türkiye’den; Yayıncılar Telif Hakları ve Lisanslama Meslek Birliği (YAYBİR), Bilim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (BESAM) ve Türkiye Basım Yayın Meslek Birliği (TBYMB) Uluslararası Yayıncılık Hakları Birlikleri Federasyonu’nun üyesidir.

www.ifrro.org/
 

Uluslararası Film Yapımcıları Birliği Federasyonu
(FIAPF - International Federation of Film Producers Assocations)
 

Merkezi: Paris
Kuruluş Yılı: 1933
 
FIAPF, beş kıtada 23 ülkeden 26 yapımcı organizasyonun üye olduğu, dünya çapında erişime sahip film ve televizyon yapımcıları organizasyonudur. Film ve televizyon endüstrisinde yapımcılar için ekonomik ve yasal anlamda uluslararası standart belirlemek amacıyla medya uygulamaları, ticari ilişkiler, teknolojik gelişmelerin eş zamanlı takibi ile telif hakkı alanlarında hizmet veren FIAPF aynı zamanda dünyanın en önemli uluslararası film festivallerinden bazılarının da düzenleyicisidir.

Türkiye’den; Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) Uluslararası Film Yapımcıları Birliği Federasyonu üyesidir.
 
www.fiapf.org


 
Uluslararası Görsel ve İşitsel Eserler Toplu Hak Yönetim Birliği
(AGICOA- Association of International Collective Management Of Audiovisual Works)

 
Merkezi: Cenevre
 
AGICOA, yapımcıların yeniden iletim teliflerini toplama ve üyelerine dağıtma amacıyla kurulmuş kâr amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur. Kuruluş amacı, bağımsız film yapımcılarının yeniden iletim telif ücretlerini takip etmek, telifleri toplamak ve üyelerine dağıtmaktır. AGICOA’nın dünyanın çeşitli ülkelerinden üyeleri mevcuttur. AGICOA üyelerini tüm dünyada temsil etmekle görevlidir.
Türkiye’den; Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği (SE-YAP), Uluslararası Görsel ve İşitsel Eserler Toplu Hak Yönetim Birliği üyesidir.


www.agicoa.org
 


Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonu
(IFPI-International Federation of the Phonographic Industry)

 
Merkezi: İsviçre
Kuruluş Yılı: 1933

66 ülkede 1400 kayıt şirketi ve 45 ülkede ilişkili endüstriyel birliklerle dünya çapında müzik endüstrisini temsil eden Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonu’nun temel amacı lisanslı müziğin değerini artırmak, lisanslı yapımcıların haklarını güvence altına almak ve üyelerinin faaliyet gösterdiği tüm piyasalarda lisanslı müzik kullanımını arttırmaktır.
Türkiye’den; MÜ-YAP Bağlantılı Hak Sahibi Fonogram Yapımcıları Meslek Birliği Uluslararası Fonografi Endüstrisi Federasyonu üyesidir.  


http://www.ifpi.org/